Přemýšlíte, jak si zútulnit interiér? Dejte se cestou textilií

Časy, kdy hospodyňky zútulňovaly své obývací pokoje umělými květinami, různými soškami a barevnými servírovacími soupravami, jsou naštěstí za námi. A nemůžeme nad nimi ohrnovat nos – každá doba si přece žádá své. Dnes však interiéru vládnou, vedle živých květin a vkusných obrazů, především textilie. Věci, které měly v časech minulých pouze praktický charakter, se dnes dají pořídit ve skutečně pestrých variacích, jak barevných, tak materiálových. Nejoblíbenějšími doplňky interiéru jsou různé alternativy polštářů, dek a přikrývek, řadíme sem také evergreeny, jako jsou záclony a závěsy. A na ty se v dnešním článku zaměříme.

Závěsy představovaly v minulosti doplněk ryze praktický a nepředbíhaly se tudíž ani v kvalitě materiálů ani v originalitě vzorů. Ano, závěsy nás mají chránit před nechtěnými pohledy z ulice i před nežádoucími slunečními paprsky. Oceníme je i během větrání, kdy zastaví a příjemně rozptýlí částečky studeného vzduchu. Vedle toho jsou dnes závěsy i prvkem estetickým. Mohou být heboučké, mohou být bytelné a těžké, ale ve všech verzích současně originální a krásné. Závěsy jsou bezesporu jednou z těch textilií, která dokáže okolní prostor úžasně zútulnit.

Co všechno uvážit?

Pokud pořizujete nové závěsy, primární pro výběr bude váš osobní vkus. Zatímco se do tradičního interiéru hodí spíše „retro“ závěsy a nesmrtelná klasika, v moderním interiéru se můžete směle pustit do experimentování. Co nesmíme opomenout a musíme vzít v úvahu, to je výška stropů, parametry okna, barevné odstíny použité v bytě a preferovaný typ závěsů – mají být posuvné, nebo zdvihací?

Závěsy jsou skvělé pro optické klamy

A to je velký benefit. Takový chytrý optický klam totiž může pokoji velmi zalichotit. Závěsy s výrazným horizontálním a kontrastním vzorem dělají pokoj širší. Naopak závěsy se vzorkem vertikálním vytvářejí dojem, že je pokoj vyšší.

Trocha geometrie, trochu estetiky

Při výběru délky doporučujeme, aby se závěsy nedotýkaly podlahy. Vzdálenost od okrajů k podlaze by se měla pohybovat mezi pěti až osmi centimetry. V případě, že cíleně chceme spustit závěsy až na podlahu, jejich délka by měla přesahovat výšku stěny o více než patnáct nebo dvacet centimetrů. Máte-li pokoje s nízkými stropy, dobře poslouží závěsy z těžkých tkanin v tmavších barvách. Zvolíte-li závěsy světlejší nebo průsvitné, pokoj se opticky zvětší a bude vzdušnější.

Jak často závěsy prát?

Vždy záleží na použitém materiálu, stejně jako závisí na prostoru, kde závěs visí. Máte-li okna směrem do prašné ulice, vydrží závěs čistý méně než v okně na zahradu. Nemusíte se bát – ani v prvním případě nebude nutné sundávat závěsy v řádu týdnů. Řekněme, že čtyřikrát do roka je optimální – u zátěžových závěsů stačí dokonce dvakrát. Po vyprání, obvykle na čtyřicet stupňů, nepodceňte žehlení. Závěs se sice vlastní vahou docela vyvěsí, určitě ale nechcete mít v oknech sežvýkanou ostudu. Pečlivě vyžehlený závěs, to je teprve ta pravá ozdoba domu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.