Péče o zuby od dětství

Správná péče o zuby a celou dutinu ústní je nutná už od nejútlejšího dětství. Toho si je dobře vědom každý zodpovědný rodič. Proto je třeba se každodenní hygieně věnovat prakticky od narození. Ideálně s prořezáváním prvních zoubků, což je asi okolo šestého měsíce věku dítěte. Jen tak ušetříme naši ratolest nepříjemného trápení na zubařském křesle v dospělosti a předejdeme tak problémům, které by mohly nastat – ať už se jedná o zubní kaz, zánět dásní či nebezpečnou paradontózu.

Správná technika je základ

Zastavme se nyní u zubního kazu, který patří k nejběžnějším „onemocněním“ a nevyhýbá se ani těm nejmenším. Chcete-li dítko uchránit od vrtání a plomb, nedávejte mu příliš slazených nápojů, cukr v nich obsažený totiž dovede způsobit pěknou neplechu. Platí rovněž pravidlo, čím méně kyselých pokrmů, tím lépe pro zuby.

Základem však zůstává čištění. Hlavním nástrojem je kartáček na zuby, podstatnou roli však sehrává i správná technika čištění. Dítěti je dobré vést ze začátku ruku, aby vědělo, jak správně postupovat. Až do deseti let věku vaší ratolesti s čištěním pomáhejte, malé děti totiž často neumí správně zvládnout techniku. Pak už stačí, když na dítě během čištění zubů dohlížet. Hlídejte také množství zubní pasty, aby ji dítě při čištění zbytečně nepolykalo. Vybírejte bylinné zubní pasty pro děti, které jsou užitečné v péči o mléčný chrup. Starší děti by se měly naučit používat i mezizubní kartáčky a dentální nitě, které dočistí mezizubní prostory, kam se klasický kartáček ani při nejlepší vůli nedostane.

Kompletní péči završí bylinné ústní vody s obsahem léčivých rostlin, jako je máta peprná a šalvěj lékařská.

Návyky, výživa, preventivní prohlídky

Důležité je utvořit správné návyky. Dítě by mělo vědět, že je třeba čistit chrup alespoň dvakrát denně, po snídani a před spaním, a to minimálně po dobu tří minut. V dospělosti platí ta stejná pravidla, zvýšená péče je vyžadována u budoucích maminek. Důležitější než kdykoli jindy je zdravá výživa, konzumujte dostatek kvalitních mléčných produktů, masa, ryb, čerstvého ovoce a celozrnného pečiva. Prospějete tak nejen sobě, ale i chrupu vyvíjejícího se dítěte.

Kromě každodenní domácí péče je nutná také pravidelná návštěva zubního lékaře dvakrát ročně. A můžete se usmívat od rána až do večera!