Paddleboarding sport pro každého

Současné trendy sportovních odvětví nabízí čím dál větší možnosti pro každého, kdo má zájem prožít něco nového, neobvyklého, a především zdravého pro své tělo. Mezi moderní vodní sporty lze zařadit také paddleboarding.

O co se jedná

Paddleboarding je všestranná sportovně relaxační aktivita, při které se jezdec na prkně pomocí dlouhého pádla pohybuje různým směrem. Na prkně, jenž je podobné tomu surfovému, může každý nadšenec stát, sedět či dokonce cvičit. 

Při této činnosti musí každý rovnoměrně zapojit celé tělo, což vede k vylepšení fyzické kondice. Díky jednoduchosti a komplexnosti je tento sport vhodný pro všechny věkové kategorie. 

Dá se říci, že skutečně každý, kdo se postaví na paddleboard, je schopen se hned po několika minutách hladce projíždět po jakékoli vodní hladině.

Kde se dá provozovat

Tento atraktivní sport se ideálně hodí na jakoukoli vodní plochu. V České republice se nejčastěji využívá v letoviscích u jezer či větších rybníků, ale lze se na něm projíždět také po řece. 

V zahraničí je pak vhodným doplňkem u moře, kde pro zvýšení rychlosti jízdy využívají jezdci menších vln. Ti, kteří vyhledávají relax a odpočinek, používají paddleboard na klidných vodách. 

Adrenalinoví sportovní fanoušci pak dokážou takto sjíždět prudké vodní toky s peřejemi a ten, kdo rád soutěží, může se účastnit nejrůznějších amatérských i profesionálních závodů.

paddleboard

Cvičení a zdravotní výhody

Nejrůznějšími světovými výzkumy je dokázáno, že paddleboarding přináší ze zdravotního hlediska pouze samé pozitivní věci. Prokazatelně zlepšuje motorické schopnosti včetně stability a koordinace, posiluje svalstvo a vylepšuje fyzickou kondici. 

Pravidelným cvičením na tomto prkně pak lze dosáhnout vytvarování postavy, zhubnutí dle vlastních představ a zbavení se přebytečné celulitidy. Na paddleboardu se dá cvičit jóga, můžeme se příjemně opalovat a bezpečně se dostávat do míst, odkud lze pozorovat v poklidu rozmanitou faunu i flóru.

Druhy paddleboardů

Samotný paddleboard se vyrábí v různých velikostech, barvách i tvarech. Existuje několik druhů prken, které dělíme na universální – hodí se do jakýchkoli podmínek, má lehce zvednutou špičku a bývá do kulata. Je vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé. 

Druhou kategorií jsou závodní paddleboardy – mají předek špičatý, délku více jak 4 metry, štíhlé prkno s minimálním dotykem vodní hladiny. Pak existují tzv. airventure – je určen pro delší trasy. Je hodně špičatý, dlouhý, ale především dost široký. Jezdec na něm ujede dlouhou vzdálenost, aniž by se příliš namáhal. 

Mysticstore.cz

Čtvrtou kategorií je vlnový – ten patří k nejmenším i nejkratším. Výborně se s ním zatáčí a ideálně se s ním chytají vlny. Je ovšem určen pro pokročilé a zkušené sportovce. Poslední kategorií jsou prkna určená na cvičení – mají tzv. jóga tvar, kdy jsou hodně široká a mají velký výtlak. Chybí mu středový úchop a jeho váha nesmí být vyšší než 9 kg.

V České republice můžete zakoupit jak nafukovací paddleboardy např. na Mysticstore.cz, tak i pevné. Nafukovací jsou skladnější, lehčí a jejich cena se pro dospělé pohybuje od 10 000 Kč výše. Dětské velikosti lze pořídit za cenu od 6 000 Kč. Pevné paddleboardy se prodávají v cenové relaci od 20 000 Kč do 80 000 Kč.