Ochrana při práci nesmí být podceňována

Bezpečnost práce je prioritou pro všechny výrobní podniky a firmy, jež mají haly s pracovníky. Především u manuální práce je potřeba dbát na podporu bezpečnosti práce a zajistit zaměstnancům potřebné ochranné pracovní pomůcky. Jde zejména o ochranu zraku, sluchu, rukou a nohou, ovšem podle specifikací i jiných částí těla. Na ochranné pracovní pomůcky se nesmí zapomínat ani v momentě, kdy se na halu či do výroby chystají hosté a vedení společnosti. Také pro ně platí stejné dodržování předpisů a platných, interně nastavených norem.

Začněte u obuvi

Když se chystáte s návštěvou do dílny, výrobní haly či provozu, kde se pracuje s nebezpečnými látkami, objemnými materiály a práce zde probíhají pod přísným dohledem bezpečnostních techniků, vždy používejte bezpečnostní obuv. Ochranné pracovní prostředky totiž zahrnují také boty s ocelovou špičkou, pevným opatkem nebo speciální gumovou podrážkou, která neklouže. Jiná pravidla samozřejmě platí pro pracovníky v kancelářích. Tady sice zaměstnanci nemusí mít strach, že jim něco spadne na nohu, i přesto by měli být opatrní a vyvarovat se nestabilní obuvi. Za zkoušku stojí třeba zdravotní boty Santé, jež jsou speciálně vyvinuté a přizpůsobené potřebám pracovníků, jež dlouho stojí na jednom místě, nebo bojují s bolavými zády. Stejně tak v kanceláři nebude vyžadován předepsaný oděv jako na dílnách, kde má oblečení za úkol především chránit před proříznutím či ohněm.

Ochrana hlavy je klíčová

Řada profesí vyžaduje ochranu hlavy. Proto je ve výrobě ochranný pracovní prostředek číslo jedna helma. Přilba může být opatřena praktickým kšiltem či dalšími možnostmi pro přidání příslušenství. V lesnictví se často využívá například ochrana hlavy a zraku díky jednomu kompletu, jenž chrání oči, hlavu i uši během práce. Možná o tom ani nevíte, ale třeba také denně používáte ochranný pracovní prostředek. Námi oblíbené špunty do uší jsou původně určeny pro ochranu sluchu na namáhaných pracovištích.