Nástroje pro optimální výrobu? Kalibry

V průmyslu se nevyrábí pouze konečné produkty, je zapotřebí mít vzory a měřidla, aby se zjistilo, zda je jeden výrobek stejný jako druhý. To jsou kalibry.

macro-1452987_640

Válečkové kalibry jako vzory pro výrobu

K čemu jsou kalibry? Pomáhají poměřit, jestli rozměry zhotovených výrobků odpovídají stanoveným požadavkům k výslednému produktu. Někdy totiž nestačí jen pravítka a pásma, výrobky mají různé dutiny a záhyby. S kalibry stačí jen pár srovnání, a vy zjistíte, jestli má produkt přesné parametry. Kalibry mohou mít dvě strany, dobrou a tzv. zmetkovou. Dobrá strana se musí vejít do otvoru, zmetková nikoli. Jestli je to naopak, rozměr je špatný a vám se v sérii objevil zmetek. Existuje několik druhů kalibrů, s nimiž lze měřit produkty. Nejčastěji se využívají závitové a válečkové kalibry.

Nastroje.cz pro vaši výrobu

Práce s kalibry je rychlá, protože okamžitě zjistíte jakékoli nesrovnalosti každého závitu. Nástroje jsou vyrobeny z kvalitní oceli, aby se nijak nedeformovaly, což je důležité, protože i minimální odchylka u závitu má vliv na tvary a rozměry celého výrobku. Nebojte se proto, že by se kalibr opotřeboval a měnil velikost či tvar. Existují souměrné kalibry i ty, které mají kratší „zmetkovou“ část, vypadají jako oboustranný šroubek. Ve strojírenství se využívají rovněž ploché či hladké kalibry, také ty ve tvaru kužele nebo lze vyhotovit nástroj dle přání zákazníka. Záleží na tom, jaký tvar se pro vás hodí nejvíce. Také si lze pořídit kalibrační trny či kalibrační kroužky, formované pro nejrůznější produkty, například závity. Jestli sháníte nejen kalibry a další pomůcky pro výrobu, podívejte se na nabídku firmy Nastroje.cz. Jde o společnost s mnohaletou tradicí, nabízí spoustu příslušenství pro soustružení, frézování, závitování, vrtání, zkrátka pro různé oblasti strojírenství.

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.