Kdy je čas na výměnu baterie v notebooku

Na následujících řádcích se dozvíte, jak poznáte, v jakém stavu se nachází baterie vašeho notebooku, abyste tak včas dokázali odhadnout, že nastal ten správný čas pro její výměnu. 

Je třeba pamatovat vždy na okolnost, že životnost baterií není neomezená, a dříve či později tak přijdou jistá omezení týkající se funkčnosti vašeho zařízení nebo dokonce baterie odejde navždy. 

Ale nevěšte hlavy! Otestovat stav baterie lze pomocí několika možných nástrojů, z nichž si společně představíme ten nejjednodušší. Díky němu včas odhalíte stav vaší baterie, a budete mít tak dostatek času na její výměnu.

Pravděpodobně jste už slyšeli, že baterie v noteboocích postupem času stárnou, a tím pádem dochází k poklesu jejich výdrže na jedno nabití. Vy jako majitelé však býváte o špatném stavu baterie informování až v momentě, kdy je situace opravdu kritická. 

Pak se také může snadno stát, že váš notebook bude plně odkázán na dostupnost elektrické sítě, a ztratí tak jednu ze svých hlavních výhod – přenosnost, což vám jistě omezí práci i zábavu. V případě, že notebook často využíváte, pravděpodobně si sami povšimnete, že výdrž baterie není taková, jaká byla dříve. 

V zásadě není divu, že baterie postupem času ztrácí na „kvalitě“, neboť se jedná o spotřební zboží, u kterého se musí počítat s možností, že jeho životnost neodpovídá předpokládané době životnosti notebooku. 

Jejich výměna si sice žádá jistou trpělivost a zručnost, avšak v případě že nevlastníte kompaktnější zařízení, nemusíte se obávat, že byste jí nezvládli svépomocí. Pokud se na výměnu sami necítíte, můžete „opravu“ notebooku svěřit některému z autorizovaných servisů.

notebook

Nyní se pojďme společně podívat na jednu z možností, jak zjistit stav vaší baterie. Základní možnou variantou je použít příkaz powercfg/batteryreport, jenž je dostupný v operačním systému Windows. 

Příkaz vložíte do příkazového řádku, který vyvoláte kombinací Win+R a potvrdíte stisknutím klávesy Enter. Vaši hledanou informaci naleznete v souboru nesoucí název battery report.html, jenž je nejčastěji uložen v adresáři: C:\Users\vaše_uživatelské_jméno

Je důležité poznamenat, že parametr batteryreport je možné dohledat pouze v zařízeních s operačními systémy řady Windows 8, 8.1 a 10. Starší verze jej nepodporují. Neboť se jedná o HTML soubor, tak se vám stav o vaší baterii zobrazí ve vámi zvoleném výchozím prohlížeči. 

Dozvíte se v něm informace o typu baterie, historii jejího využití, počtu provedených nabíjecích cyklů i o deklarované a odhadované kapacitě vaší baterie.

V případě, že z výše uvedených informací zjistíte, že výdrž vaší baterie není taková, jaká byla dříve, doporučujeme vám pořídit si levnou alternativu baterie ze stránek inComputer.cz, kterou je tzv. kompatibilní baterie pro notebooky s roční zárukou, jež se dá pořídit se slevou až 50 %.