Jak vyřešit prostor v malé kuchyni?

V malých bytech a garsonkách není dostatek místa pro to, abyste v nich mohli mít velkou kuchyni. Většinou bývá součástí obytného prostoru a jednotlivé místnosti musejí na sebe dobře navazovat. Při navrhování malé kuchyně byste se měli držet několika zásad – využívat jednoduché tvary, dávat důraz na funkčnost a volit design bez zbytečností.

Někdy méně je mnohem více

Čistý design vytváří dojem, že do malé kuchyně se toho ve skutečnosti vejde mnohem více. Opticky totiž působí větším dojem, když použijete světlý dekor. Na malém prostoru není vhodné používat složité tvary a zdobnosti a velkou barvenost. Vystačíte si mnohem lépe s maximálně dvěma odstíny, do jejichž tónu budete ladit i ostatní bytové doplňky, jako jsou závěsy nebo květináče. Ideální je kombinace laminovaných desek s dekorem dřeva a elegantní bílé, tradiční krémové nebo moderní šedé.

Odlehčený vzhled a kompaktní podlaha

Odlehčeněji působí prosklení horních skříněk, praktické jsou plnovýsuvy u spodních skříněk. Pokud máte rohovou skříň, tak využívejte otočných karuselů, které šetří místo. Důležitým prvkem v malé kuchyni je i podlaha. Aby místnost působila větší, neměly by na ní být přechodové lišty, protože ty kuchyni zmenšují. Můžete použít dlažbu, lino, plovoucí podlahu i dřevěnou z masivu.

Vestavné spotřebiče jsou vhodnější

Protože v malé kuchyni je třeba vytvořit opticky větší prostor, volíme vždy vestavné elektrospotřebiče. Sjednotí plochu kuchyňského nábytku. Pracovat lze také s velikostí varné plochy, možná zjistíte, že ta s dvěma plotýnkami vám bude zcela stačit.

Horní skříňky můžete mít až do stropu, a vytvořit tak na malém prostoru dostatek úložného místa pro všechny kuchyňské nezbytnosti. Zajímavé řešení nabízejí i kuchyně Gabon, které mohou být do tvaru písmene L nebo U či klasické rovné.

Pokud si netroufáte svou kuchyň navrhnout sami, můžete se obrátit na profesionály, jako je například firma Gabon, pro něž je navrhování těchto prostorů denním chlebem a mají dostatek zkušeností, které při návrhu zúročí.