Jak vybrat vhodnou matraci na spaní

Zdravý a kvalitní spánek je důležitým předpokladem pro to, abyste si během noci dostatečně odpočinuli. Jestliže spíte nepohodlně, jen se převalujete z boku na bok a ráno se budíte celí rozlámaní, je velice pravděpodobné, že následující den v zaměstnání nebude stát za nic. Bolesti v zádech jsou nepříjemné a špatná matrace zcela může pokazit spánek. Jak vybrat vhodnou matraci, aby se vám na ní dobře spalo?

Jak by měla být matrace velká?

Udává se, že její délka by měla být jen o 20 až 25 cm větší než je délka vašeho těla. Co se týká její šířky, záleží na posteli, na které spíte. Běžně se počítá 90 cm na jednolůžko. Vyrábějí se však v různých šířkách, aby si mohl vybrat i ten, kdo má postel v šířce 120 nebo 140 cm. A jaká je její optimální výška? Minimálně by měla být vysoká alespoň 15 cm, abyste se na ní dobře vyspali a ona splnila účel, jaký má – tedy dobře podepřít páteř.

Design matrací vychází z poznatků o zdravém způsobu spánku. Důležitou jejich vlastností je výborná opora těla a hlavně páteře. Podstatná je také prodyšnost a její životnost. Protože kvalitní matrace není nejlevnější záležitostí, jistě budete rádi, když vydrží po řadu let, aniž by ztratila cokoliv ze svých kvalit.

Jak poznat kvalitní matraci?

Nedílnou součástí vrchní matrace je pěna, dokonce i pružinová matrace ji obsahuje. Na pěně záleží, jaká  vůbec bude. Může se jednat o PUR pěnu, latex, studenou pěnu nebo línou pěnu. Každá má jinou objemovou hmotnost neboli hustotu. Ta se udává v kilogramech na metr krychlový. Jestliže má vyšší objemovou hmotnost, je reálný předpoklad, že bude nabízet lepší komfort, nosnost a také její životnost bude delší.

Standardní nabídka matrací počítá s 20 až 30 kg/m3. Ovšem koupíte-li matraci s vyšší objemovou hmotností, získáte většinou kvalitnější produkt.