Jak si správně vybrat matraci?

To je možná otázka, kterou si posledních pár dní pokládáte. Určitě chcete investovat do kvalitní matrace s dlouhou životností. Je-li pro vás primární, aby matrace nabídla maximální komfort a zajistila správnou oporu těla, pak svůj výběr pečlivě zvažte. Před samotným nákupem si totiž musíte odpovědět na některé zásadní otázky, jež mohou výslednou volbu ovlivnit. Klíčovou roli hraje účel užívání, je obrovský rozdíl, zda sháníte opravdu špičkovou matraci pro denní používání anebo spíše matraci pro občasné přespání.

Nejčastější typy matrací

Svou první příčku si samozřejmě drží moderní matrace 90×200 z paměťové pěny. Ta se dokáže přizpůsobit tělesným proporcím a dokonale kopírovat vaši siluetu. Zóny opory vám zajistí komfortní spánek za každé situace, ať už patříte mezi spáče na boku, raději odpočíváte na břiše nebo na zádech. Také matrace 140×200 seženete z paměťové pěny, s línou či studenou pěnou a samozřejmě velmi populární taštičkové matrace vystlané pružinami. Jednotlivé pružiny jsou hygienicky balené do takzvaných taštiček. Hoďte za hlavy mylné domněnky o pružinových matracích, které po pár měsících vrzají a jsou prakticky nepoužitelné. To už dávno neplatí. Moderní technologické postupy a využití unikátních technologií dělají z pružinových matrací skvělou volbu pro denní i občasné spaní. Na dvojlůžko se pak skvěle hodí matrace 180×200.

Tvrdost matrace rozhoduje

Máte-li finálně vybraný materiál, přichází na řadu podstatná otázka – jakou tuhost a tvrdost zvolit. Někdo má raději měkčí postel, jiný se zase vyspí pouze na tvrdé matraci. Zdravotní matrace jsou dostupné ve čtyřech druzích tvrdosti od měkké až po zcela tvrdou a vyhoví tak požadavkům zákazníků napříč věkovými kategoriemi. Každý materiál pracuje jinak, proto i matrace garantují udržení páteře v rovině, popřípadě zabraňují otlakům. Proto hraje roli též nosnost matrace, ta by měla být vždy minimálně o pět kilogramů vyšší než je skutečná váha budoucího majitele nové matrace.