Jak si postavit u domu vlastní terasu

Rodinný dům je příjemným místem pro život. Nabízí obvykle vše, co běžná rodina s dětmi potřebuje. Ideální je mít i kousek zahrady, kde si malí rošťáci mohou hrát a rodiče odpočívat. Součástí domu může být i terasa, která se stane jakýmsi prodloužením obytného prostoru, ale na čerstvém vzduchu. Jak se taková terasa vlastně staví?

Základem je kvalitní příprava podkladu

Aby terasa dobře fungovala a v budoucnosti s ní nebyla problémy, je třeba dobře zvolit podklad. Ten může být betonový, lze použít i betonové patky, dlažební kameny, případně dřevěný rošt. Podklad pod terasou by se měl mírně svažovat kvůli odvodu vody. Podloží je nejlépe zasypat pískem a štěrkem, které je nutné dobře upěchovat. Tím se totiž zvýší jeho nosnost. Je to pochopitelné. Zkuste chodit v neudusaném písku. Na štěrk pak přijde geotextilie. Je to důležité, protože zabraňuje prorůstání plevele.

Zajistěte dokonalou cirkulaci vzduchu

Podklad máte hotový. Nyní přichází čas na položení terasových prken. Nepřijdou však přímo na podklad, ale na nosiče. Jen tím bude docíleno dobré odvětrávání a cirkulace vzduchu. Nosiči mohou být podkladové hranoly s výškou asi 5 cm. Pokud byste tento postup nedodrželi a prkna dali přímo na podklad, riskovali byste pozdější uhnívání dřeva a terasa by se vám za chvíli rozpadla. Vzdálenost jednotlivých hranolů vychází ze síly prken, která na ně přijdou. Než na hranoly připevníte prkna, není vůbec špatné je ošetřit asfaltovým lepidlem a pokrýt lepenkou. Ochráníte je tak lépe proti vlhkosti, která zde zákonitě bude.

Jak se pokládají dřevěná prkna

U dřevěných prken je nutné počítat s tím, že se jedná o přírodní materiál, který pracuje vlivem vlhkosti a změny teplot. Musejí odolávat sněhu i ledu a také slunečním paprskům. Aby tomu tak opravdu bylo, je třeba mezi jednotlivými prkny ponechat mezeru minimálně 5 mm na šířku a až 8 mm na délku. Spára by měla být také na okrajích u stěn, případně jiné překážky.

Dokončovací práce

Jakmile je pokládka dřevěných prken hotová, je dobré jejich konce ošetřit buď voskem, nebo silnovrstvým nátěrem. To omezí štěpení dřevě a vznik nevzhledných trhlin, což by vedlo později k poničení terasy.

Jak vybrat dřevěná prkna na terasu

Asi nejlepší volbou materiálu na terasu je dřevo. Krásně absorbuje teplo, když na něho svítí sluneční paprsky, což se u umělého materiálu stát nemůže. Vybírat lze mezi dřevem evropským, nebo exotickým. V našich podmínkách je dobré používat evropská dřeva, která jsou zvyklá na zdejší podnebí. Vsadit lze na prkna ze sibiřského modřínu, který je velmi odolný. Koupit ho lze i na webových stránkách Gardena.cz. V nabídce je zde jako hladké prkno i prkno s jemnými nebo hrubšími drážkami.

Jak se o dřevěnou terasu starat

Dřevěnou terasu je nutné pravidelně impregnovat olejem, čímž se zvýší její životnost. Nejlépe je takto učinit každým rokem. Jen tak si zajistíte užitek z terasy po dlouhou dobu. Využívají se k tomu speciální oleje na bází přírodních rostlinných olejů. Jejich výhodou je, že dřevo i pod nimi může volně dýchat. Pak se v něm netvoří houba ani plísně, které by jinak terasu mohly znehodnotit. Vhodný olej vyberete podle druhu dřeva.

Co říká právo na stavbu terasy

Při stavbě terasy na vlastním pozemku většinou nebudete potřebovat zvláštní stavební povolení, když její půdorys nepřesáhne příslušnou výměru. Pokud by ale součástí stavby byla i pergola s prosklenou střechou, je lepší se na stavebním úřadě informovat o tom, jaké povinnosti pro vás z toho vyplývají. Je lepší zjistit si dopředu, že vaší povinnosti není nutnost obstarání stavebního povolení, než pak v budoucnosti řešit problém se stavebním úřadem.