Jak chránit displej mobilu před poškrábáním a rozbitím? Zkuste tvrzené sklo

Většina z nás to moc dobře zná. Stačí moment nepozornosti a mobil, jehož hodnota se pohybuje v tisících až desetitisících korun, putuje k zemi. Pád, jehož následek často vyžaduje drahou návštěvu servisu, by ale mohl častěji končit bez újmy. Pomoci může tvrzené sklo, které pořídíte za zlomek ceny, na jakou by vás vyšla výměna rozbitého displeje.

A právě díky svým ochranným vlastnostem si tvrzená skla získala velkou oblibu mezi spotřebiteli, kteří jimi začali nahrazovat dříve používané fólie, které vlivem své nižší tvrdosti mobil nedokázaly ochránit tak dobře.

Zatímco tvrdost fólií totiž obvykle dosahuje 3-4H (měřeno na Mohsově stupnici tvrdosti), skla se chlubí hodnotou 9H. Ale ani tento parametr neznamená vše. Při výběru tvrzeného skla je potřeba dbát i na ostatní parametry, jakými je například materiál použitý při výrobě, jeho zpracování nebo speciální finální úpravy.

I když je většina nabízených ochranných skel označována jako „Made in China“, jejich kvalita se značně liší na základě použitého materiálu. Při výrobě těch lepších jsou využívány suroviny z dovozu. Jde například o sklo z Japonska, které je až následně zpracováno v čínské továrně.

Jak poznat kvalitně zpracované tvrzené sklo? Především všechny výřezy, které tvrzené sklo má, musí co nejpřesněji kopírovat části telefonu, které obklopují (například mikrofon nebo některá tlačítka). Chyba ale naopak není, pokud je sklo o několik milimetrů menší než displej vašeho telefonu. To je proto, aby se nestalo, že sklo bude na některých místech naopak přesahovat, což by vedlo k následnému odlepování.

Kromě přesnosti je důležité, aby mělo tvrzené sklo také tzv. 2.5D úpravu hran. Tento pojem označuje mírné zaoblení skla po celém obvodu, což znatelně zvyšuje komfort při používání. Rozdíl oproti sklu bez této úpravy poznáte takřka okamžitě, protože vaše ruce nebudou narážet na nepříjemné ostré kraje. Pokud produkt takovou úpravu má, můžete se spolehnout na to, že se s ní výrobce pochlubí na obale.

Doporučujeme vybírat taková tvrzená skla, která nabízejí citlivý dotyk, úpravu proti otiskům prstů a také vysokou průhlednost.