Čajové rituály napříč světem

Jen málokterý nápoj se těší takové oblibě jako právě čaj. Jeho chuť a vůni milují lidé po celém světě, bez ohledu na věk, pohlaví, společenskou vrstvu či národnost. Ačkoli všechny spojuje klid a pohoda, která musí při konzumaci panovat, přece jen platí: jiný kraj, jiný mrav.

Čína

Již samotné slovo čaj pochází z čínštiny a tak není divu, že právě zde se utvářely dějiny čaje. Tento nápoj tady rozhodně nesloužil jen k zahnání žízně, pili ho básníci, filozofové, císaři i další lidé s vysokým sociálním statusem, kteří při něm uzavírali velké obchody i důležité smlouvy. Ti všichni se nejvíce zasloužili o kultivovaný způsob jeho konzumace – šlechta měla na jeho popíjení dokonce vlastní místnost, budovaly se čajovny a altánky. Číňané si dopřávají hlavně zelený čaj, a to bez jakýchkoli přísad, aby si mohli naplno užít jeho originální chuť.

Japonsko

Z Číny se čaj brzy a s velkou pompou rozšířil do Japonska, takže i zde má mnohaletou tradici. Čajový obřad, který je zde spjat s rozjímáním a úvahami o životě, může trvat klidně i několik hodin.

Rusko

Společné chvíle při pití oblíbeného černého čaje si rádi a v poklidu užívají také Rusové. Připravují ho ve speciálním hrnci – samovaru. Čajový servis bývá většinou hodně zdobený, konvičky a hrníčky hýří pestrými barvami a zlatem.

Indie

Doslova národním nápojem se stal čaj v Indii. Domorodí obyvatelé si ho umí náležitě vychutnat – obvykle ho pijí dochucený různým kořením, jako jsou kardamom, šafrán nebo anýz. Rádi si ho dopřejí také s hodně oslazeným mlékem.

Anglie

V našem výčtu nemůžeme samozřejmě zapomenout na Anglii. Proslulá tradice „čaje o páté“, o kterou se zasloužila vévodkyně z Bedfordu Anna okolo roku 1840, se rozšířila do celého světa. Dnes už si ho však Britové dopřávají při obědě nebo večeři, potrpí si tady na silný černý čaj se smetanou nebo mlékem. Servírován je v elegantní porcelánové konvičce na čaj se šálkem. Aby čaj vydržel dlouho teplý, před jeho nalitím vše vyplachují vařící vodou a při stolování konvičku přikrývají poklopem. Mohou tak nerušeně konverzovat, aniž by nápoj vychládnul.