6 tipů jak vybrat elektrokolo

Proč jsou elektrokola hitem? Jelikož umožní zvládnout i delší vyjížďky i lidem s menší fyzickou kondicí, pomohou například v kopcích, stejně jako se mohou dokonale hodit i starším generacím, pro které by mohla být klasická jízda na kole velmi náročnou aktivitou. A jak vybrat to správné elektrokolo, aby dokonale posloužilo i vám?  Podívejte se s námi na hlavní tipy.

Ujasněte si, kdo bude na elektrokole jezdit

Současný sortiment je skutečně obsáhlý a tak je na trhu mnoho možností, které se liší třeba svou konstrukcí, stejně jako se liší svou hmotností, dojezdem, nebo i tím, zda je určené pro muže, či pro ženy. Toto všechno je třeba při výběru zohlednit. Díky tomu jasně zúžíte svůj výběr přesně na takové modely, které budou v rámci svého konstrukčního provedení plně vyhovovat.

Zamyslete se nad tím, kde budete elektrokolo používat

Je důležité vědět, kde nejčastěji jezdíte a podle toho elektrokolo vybrat. Takzvaná městská elektrokola jsou ideální volbou na přesunech po městě. Zvolíte-li trekové elektrokolo, máte jistotu vysoké všestrannosti na různých vyjížďkách v méně náročném terénu. Pro rekreační cyklistiku je ideální volbou. Nic neobvyklého ale nejsou ani horská elektrokola do náročnějšího terénu, či praktické skládací varianty určené pro toho, kdo chce s kolem také cestovat na různá místa.

Řešte i dojezd vašeho kola

Toho jsme se lehce dotkli už v úvodu, jelikož by měl odpovídat hlavně tomu, na jak dlouhé vyjížďky jezdíte a kdy nastává ten zlom, kdy už nejste schopni šlapat sami, a kdy potřebujete pomoc od elektromotoru. Zde nezapomínejte také zohlednit třeba i vaši hmotnost, celkový profil trati, stejně jako váš jízdní styl. Pamatujte, že tento krok výběru je velmi individuální a my doporučujeme zvolit dojezd raději vyšší, který vám pomůže bez problémů zdolávat i delší tratě, než ty, které průměrně jezdíte. Pozor také na fakt, že dojezd udávaný v katalogu je často dosažen za ideálních podmínek – tedy na rovině, s lehkým jezdcem a minimálním odporem vzduchu.

elektrokolo

Kolik peněz si na elektrokolo vyčleníte?

I ty hrají zcela přirozeně roli. Pamatujte na to, že elektrokola jsou rok od roku levnější, ale rozhodně je utopií myslet si, že je seženete za pár tisíc korun. Pokud chcete alespoň základní kvalitu, je dobré si připravit  sumu v rozmezí 15 000 – 20 000 Kč. Za tu už lze pořídit poměrně dobré a kvalitní elektrokolo s dobrými parametry. Čím více peněz budete mít, tím lepší produkt samozřejmě můžete získat. A to nejenom s ohledem na parametry baterie a elektromotoru, ale i s ohledem na klasické parametry, které zohledňujete i při výběru standardních jízdních kol. Je to třeba hmotnost, kvalita brzd, použité materiály a mnoho jiného.

Hleďte i na umístění motoru a baterie

Toto není zase až tak důležitý tip, jelikož spíše souvisí s konstrukčním řešením. Přesto je dobré vědět, jaké jsou možnosti. Pokud jde o elektromotor, tak ten může být umístěný v předním kole, může být umístěný v zadním kole, stejně jako ve středu kola . Když se podíváme na baterii, tak může existovat buď rámová, nebo nosičová, stejně jako baterie umístěná za sedlovou tyčí.

Nakupujte u profesionála

Poslední tip se týká toho, kde byste měli elektrokolo nakoupit. My doporučujeme zvolit profesionála, který může nabídnout nejenom odborné poradenství, ale i široký sortiment kol, která budou skutečně kvalitní. S ohledem na konstrukci, motor a baterii, nebo třeba životnost. Čemu se raději vyhnout, to jsou až pochybně lákavé nabídky spojené hlavně s prodejem různých neznámých čínských kol. I když mohou nalákat na svou cenu, svými parametry vám rozhodně vyhovovat nemusí. Nehledě na to, co se třeba už po roce jejich používání může pokazit.