4 tipy, jak si zajistit zdravé zuby

Jen málokterá bolest dovede být tak silná, intenzivní a nepříjemná jako bolest zubů. Nejeden z nás by jistě mohl vyprávět. Přitom se lze celkem jednoduše tomuto trápení a potu a krvi na zubařském křesle vyhnout. Stačí se o svůj chrup naučit správně pečovat.

Nepřítel jménem cukr

K nejčastějším onemocněním patří zubní kaz, který lidstvo dobře zná už odedávna. K jeho nárůstu došlo s rozvojem civilizace a přechodem na chemicky a mechanicky upravenou stravu. Za hlavní viníky můžeme označit mikroorganismy, které rovněž stojí i za vznikem nebezpečné paradontózy. Největší škody páchá cukr, hlavně lepivé bonbony, čokolády a sušenky představují pro náš chrup hotovou pohromu. A pro bakterie učiněný ráj. Snažte se proto konzumaci těchto oblíbených sladkostí omezit na minimum nejen vy, ale i celá vaše rodina. A to samé platí také o slazených nápojích, které tak rádi kupujeme našim ratolestem. Stomatologové přitom bijí na poplach. Již pětileté děti mají totiž v Česku průměrně čtyři kazy. Je tedy na čase, abychom my jako rodiče převzali zodpovědnost, dostali pod kontrolu jídelníček našich potomků a také je naučili zásadám správné ústní hygieny.

Technika je základ

Přestože je nám čištění zubů zubním kartáčkem vtloukáno do hlav už od útlého věku, většina z nás o svůj chrup správně pečovat neumí. Tím pádem ani nejsme schopni správnou techniku předat dále našim dětem. Naštěstí pomůže dentální hygienistka, která vám nejen ukáže vhodnou techniku, ale zároveň i doporučí adekvátní dentální pomůcky – klasickým kartáčkem to totiž teprve začíná. Váš „arzenál“ doplňte o mezizubní i jednosvazkové kartáčky, dentální nitě či škrabky na jazyk.

Pasta pro zdraví

Důležitou úlohu sehrává také samotná pasta. Zde však vybírejte opravdu obezřetně, v řadě z nich se totiž nachází látky, které našemu organismu nejen neprospívají, ale vyloženě škodí. Nezřídka se v nich objevují složky, které se používají do prostředků na mytí nádobí – například vysoce pěnivou látku SLS. Sáhněte proto raději po přírodních bylinných zubních pastách, které jsou plné léčivých rostlin, jako je máta, heřmánek, šalvěj, řepík či nátržník. Vyrábí se podle tradičních receptur a bez použití chemických barviv.

Péče z přírody

Přírodní alternativy dostávají dnes čím dál větší prostor, protože na rozdíl od chemických „koktejlů“ nejen, že nemají žádné vedlejší účinky, ale navíc díky bylinkám i léčí. K sehnání jsou bylinné gely a roztoky, které chrání při projevech paradontózy, jako je krvácení či zánět dásní, a pomáhají při výskytu zánětlivých problémů. A navíc mají ještě jeden bonus: skvěle chutnají!